Hangi Mortgage Ürününü Seçmeliyim?

Alacağınız eve ve kredi miktarına karar verildikten sonra en önemli karar mortgage ürün seçimidir. Şu anda Türkiye'de çok sınırlı mortgage ürün seçeneği olmasına karşın, enflasyon oranının ve faizlerin düşmesi ve mortgage yasasının devreye girmesiyle bankaların sunduğu mortgage ürün çeşitleri de artmıştır. Bu da finans alanında uzman olmayan herkesin kafasını karıştırmaktadır.

Mortgage ürünü seçerken aşağıdaki üç noktayı anlamak durumundasınız:

  1. Hangi vadede kredi almalıyım?
  2. Değişken ve Sabit Faiz avantaj ve dezavantajları nelerdir?
  3. Erken Ödeme (Erken Kapama) Cezası nedir?

1. Vade. Taşınmaz mal kredi vadeleri genelllikle 5 ile 20 yıl arasındadır. Vade arttıkça aylık ödemeleriniz düşer, ancak ödediğiniz faiz oranı ve toplam faiz miktarı da artar. Hangi vadenin ve aylık ödemenin sizin ihtiyaç ve bütçenize uygun olduğunu sitemizin hesaplayıcılar kısmında hesaplayarak tespit edebilirsiniz.

2. Faiz Türü. Sabit Faiz ve Değişken Faiz olarak iki faiz türü vardır.

3. Erken Ödeme Cezası. Kredi alindiktan sonra, tüketici borcunu vadesinden önce ödemek isterse bankalar tüketiciden Erken Ödeme Cezası isteyebilirler. Erken Ödeme Cezasının kredi miktarının %2 si ile sınırlandırılmıştır. Bu cezanın sebebi şudur: Sizin kredinizi erken kapatmanız bankanın faiz geliri kaybına neden olur. Sizin için ideal olan, istediğiniz zaman herhangi bir cezaya tabi olmaksizın borcunuzu kapatabilmektir. Mortgage sözleşmenizi okumalı ve erken ödeme cezasına maruz kalıp kalmayacağınızı, maruz kalırsanız ceza miktarını öğrenmeli ve durumu ona göre değerlendirmelisiniz.

Benzer Konular

Hemen Başvur
Konut Kredisi Raporu
  • Haftalık güncel bilgiler
  • Bankaları karşılaştırın
  • Haberleri takip edin