Ziraat Bankası Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Faizi Ne Oldu?

18/03/2020

Ziraat Bankası Enflasyon Endeksli Konut Kredisi ürünü faizleri ne kadar? Enflasyon endeksli konut kredisi kullanmak mantıklı mı?

Ziraat Bankası, önümüzdeki dönemde enflasyon oranlarında beklenen olumlu gelişmeler doğrultusunda, müşterilerimizin mevcut konut ihtiyaçlarını ötelemeksizin uygun maliyetle ev sahibi olmaları amacıyla, değişken faizli konut kredisi ürünü olan Enflasyona Endeksli Konut Kredisini sunuyor.

Enflasyon endeksli konut kredisi faizleri şu an son açıklanan TÜFE oranlarına bağlı olarak %1.22 seviyesinde uygulanıyor. Söz konusu oran bankaların sabit faizli oranlarının oldukça üzerinde yer alıyor.

Fakat Merkez Bankası’nın beklentilerine göre ilerleyen aylarda enflasyonun %8-9 bandına inmesi bekleniyor. Enflasyonda beklenen düşüş gerçekleşirse ilgili kredi faizleri güncel olarak uygulanan %0.80-0.90 bandındaki faiz oranlarının oldukça altına düşecek.

Söz konusu ürün için kredi kullandırımında faiz değişim sıklığı 6 veya 12 aylık periyotlarda yapılabilecek, faiz oranı güncellemelerinde Merkez Bankası tarafından yayımlanan TÜFE referans oranı esas alınıyor olup, ürünün faiz oranı Merkez Bankası tarafından ilan edilen TÜFE referans oranı + Bankaca Uygulanacak Marj Oranı toplamından oluşuyor.

Faiz oranları şu an için çok zaip olmasa da ilerleyen aylarda Coronavirüs salgının oluşturduğu ekonomik olumsuzluklar ortadan kalktığında cazip bir seçenek olabilir.

Kaynak: KrediPazari