Yeni Haftada Gözler Merkez Bankası’nda Olacak

13/01/2020

Küresel piyasalarda jeopolitik gelişmeler takip edilirken, yurt içinde 16 Ocak Perşembe günkü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı yatırımcıların odağında yer alıyor.

ABD ile Çin arasında birinci faz ticaret anlaşmasının bu hafta içinde imzalanması beklenirken, Irak ve İran'daki gelişmeler ile ABD Başkanı Donald Trump'ın azil süreci gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin, Trump hakkındaki azil dosyasını bu hafta Senato'ya göndermesi bekleniyor. ABD ile İran arasındaki gerilim, geçen hafta yetkililerin "diplomasi" söylemleriyle hafiflese de dün Irak'ın Salahaddin vilayetinde ABD askerlerinin kaldığı Beled Askeri Üssü'ne 8 füzeyle saldırı düzenlenmesi, tedirginliklerin bir süre daha gündemde kalacağına işaret etti.

İran'da ise Tahran'da başlayan rejim karşıtı gösteriler, ülkenin birçok kentine yayılarak devam ediyor. Piyasaların odağında bulan jeopolitik gelişmelerden bir diğeri de Libya'daki ateşkes görüşmeleri olacak. Rusya'nın Libya Temas Grubu Başkanı Lev Dengov, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac ve darbeci Halife Hafter'in Moskova'ya yapacağı ziyarette ateşkes anlaşmasının yapılabileceğini öne sürdü.

Analistler, Libya ile ilgili gelişmelerin, Doğu Akdeniz'de doğalgaz arama faaliyetleri konusunda Türkiye'nin de içinde bulunduğu stratejiler açısından önemli olabileceğini vurguladı.

Yurt içinde, cuma günü yükseliş eğilimini sürdüren BIST 100 endeksi, günü %0,57 artışla 118.664 puandan tamamlarken, hisse senetleri haftalık bazda yatırımcısına ortalama %4,38 kazandırdı. Geçen haftayı 5,87'ten tamamlayan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 5,87 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, bugün açıklanacak cari işlemler dengesi ve 16 Ocak Perşembe günkü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararının yatırımcıların odağında bulunduğunu kaydetti.

Yurt dışında ise cuma günü açıklanacak Çin'in büyümesi başta olmak üzere veri gündeminin takip edileceğini bildiren analistler, ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşması, Irak ve İran'da azalsa da devam eden gerilim ile Libya'daki ateşkes sürecinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını vurguladı.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde, 119.000 ve tarihi zirvesi olan 121.532 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu belirterek, dolar/TL'de ise 5,85-5,95 bandının izleneceğini kaydetti.

Kaynak: AA