Sıfır ve İkinci El Evlerde Konut Kredisi Faizi Ne Kadar Oldu?

21/04/2020

Konut kredisi faiz oranları bir kez daha düştü. Sıfır ve ikinci el ev alımlarında kredi faiz oranları ne kadar oldu?

Bankaların konut kredisi faiz oranları yaklaşık on aydır düşüş ivmesinde seyrediyor. Kamu bankalarının öncülük ettiği faiz indirimlerine özel bankalardan da destek geldi. Faiz oranları coronavirüs salgının ekonomik risklerine rağmen halen son yılların en düşük seviyesinde.

Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank tarafından uygulanan ortak kampanya kapsamında sıfır konutlar için piyasadaki en düşük konut kredisi faiz oranı olan %0.79 faizli kredi imkanı sunuluyor.

Yapı Kredi Bankası ise dün gerçekleştirdiği indirim sonrasında ekonomiye destek olmak için ikinci el konutlar faiz oranlarını piyasanın en düşük seviyesi olan %0.89’a çekti. Kamu bankaları ise ikinci el konutları %0.94 faiz oranı ile kredilendiriyor.

Sıfır Konut Kredisi Hesaplama

Bankalardan 100.000 TL tutarda sıfır konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vade için aylık en düşük taksitleri 2.100 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi de 126.000 TL’ ye denk geliyor.

İkinci El Konut Kredisi Hesaplama

İkinci el konut için bankalardan 100.000 TL tutarlı ve 5 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında ise kredinin aylık taksitleri 2.150 TL, toplam geri ödemesi de 130.500 TL oluyor.

Kaynak: KrediPazari