Ruslara Konut Satışında Artış Bekleniyor

19/06/2020

Yeni tip coronavirus (Covid-19) pandemisi nedeniyle kapatılan sınırların yeniden açılmasıyla birlikte Rusların yeniden Türkiye'den yoğun şekilde konut almaya başlayacağı belirtildi.

Moscow Sotheby's International Realty adlı gayrimenkul şirketinin yaptığı araştırmaya göre coronavirus kısıtlamalarının kaldırılması sonrası Rusların Türkiye'deki konutlara ve diğer yapılara yönelik ilgisinde keskin bir artış görülebilir.

Covid-19 nedeniyle Rus yatırımcıların ve sıradan alıcıların Türkiye'deki gayrimenkullere talebinin azaldığını belirten uzmanlar, "Temmuz ortasından itibaren sınırlar kademeli olarak açılmaya başlayacak ve Rusların Türkiye'ye seyahat etmesine ağustosta izin verilebilir. O andan itibaren Türkiye'yi gayrimenkul alıcısı akını bekliyor. Rusların Türk gayrimenkullerine ilgisinin yüksek olacağını beklemek için dayanaklarımız var" dedi.

Uzmanlar, birçok ülkenin aksine Türk mevzuatına göre internet üzerinden gayrimenkul alınabileceğini ve Türkiye'de hesap açmadan gayrimenkul için ödeme yapılabileceğini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu durum, yatırım ve şahsi kullanım amaçlı konut edinme imkanını oldukça kolaylaştırıyor. En yoğun talep, daha önce olduğu gibi İstanbul, Alanya ve Antalya'da görülecek."

Kaynak: Sputnik