Piyasalar Swap Anlaşmasına Odaklandı

20/04/2020

Dolar kuru geçtiğimiz hafta 2018 Ağustos sonrası en yüksek seviyeye ulaştıktan sonra bu haftada zirveye yakın seyrediyor. Piyasalar swap anlaşması ve Merkez Bankası’nın faiz kararına odaklandı.

Dolar kuru yeni haftaya 6.90'ın üzerinde başladı. Cuma günü dolar küresel risk iştahının toparlanması, bazı bölgelerde karantinaların azaltılması ve coronavirus salgınında ilaç tedavisinde aşama kaydedildiğine dair haberlerle 6.83'e gerilemiş ancak burada kalıcı olamayarak yeniden yükselişe geçmiş ve 2018 Ağustos'tan beri ilk kez 6.95'in üzerine çıkmıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal hafta sonu yaptığı açıklamada Merkez Bankalarıyla swap görüşmeleri yaptıklarını belirtti. Ünlü Menkul Değerler bir notunda Başkan Uysal'ın açıklamalarının Türk Lirası ve Borsa İstanbul açısında destekleyici olduğunu belirtti.

Bu hafta Merkez Bankası'nın faiz kararı piyasaların en önemli gündem maddesi olacak. Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine kademeli biçimde devam etmesi bekleniyor. JP Morgan'dan Yarkın Cebeci Merkez Bankası'nın Lira'daki değer kaybını göz önüne alarak temkinli adım atacağını ve 25 baz puanlık indirim beklediğini söyledi.

BBH New York Döviz Stratejileri Müdürü Win Thin faizin 50 baz puan indirimle %9.25'e çekileceğini öngördü, uzman "Mart ayında enflasyon %11.9 oldu, bu hedefin oldukça üzerinde, ancak trend aşağı yönlü bu nedenle banka reel faizi daha da negatif bölgeye itmeye devam edecektir" değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Bloomberg