Para Politikası Kurulu Öncesinde Döviz Kuru Yükselişe Geçti

10/09/2019

Merkez Bankası’nın perşembe günü gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu öncesinde döviz kuru hem faiz indirimi beklentisi hem de ABD’nin yaptırım açıklamaları sonrası yükselişe geçti.

ABD Hazine Bakanı'nın dün S-400'ler nedeniyle Türkiye'ye yaptırımların incelendiğini açıklaması ardından yükselen dolar kuru bugün 5.75'in üzerinde hareketini sürdürürken, Perşembe günü gerçekleşecek Para Politikası Kurulu Toplantısı öncesinde TL'de negatif ayrışma devam ediyor.

Dolar kuru güne 5.75'in hemen üzerinde başladıktan sonra saat 18.00’de 5.78 seviyesinde bulunuyor. Euro ise ise aynı saatlerde 6.38 seviyesinde bulunuyor.

Merkez Bankası'nın (TCMB) Temmuz'da yaptığı yüklü faiz indiriminin ardından, enflasyonun Eylül ve Ekim aylarında tek haneli seviyelere gerileyeceği beklentisinin de desteğiyle 12 Eylül'de yapılacak PPK toplantısında da 250 baz puan indirim yapması bekleniyor.

Reuters'ın 23 kurumun katılımıyla yaptığı ankette oluşan medyana göre halihazırda %19.75 seviyesinde olan politika faizinin Eylül'de %17.25 seviyesine çekilmesi, yılsonunda ise %16 seviyesine gerilemesi bekleniyor.

Eylül ayı toplantısına ilişkin beklentiler 175-450 baz puan indirim aralığında şekillenirken, yılsonu için politika faizi beklentileri %12-17 aralığında bulunuyor. piyasasında 300-350 baz puan indirimin fiyatlandığını söyleyen bir bankacı ise, "Bu miktarda bir indirimin piyasayı bozmayacağını düşünüyorum, hatta 300 bp altında bir indirim, toplantı riski de ortadan kalkmış olacağı için TL'ye bir miktar olumlu bile yansıyabilir" dedi.

Beklentilerin altında artan enflasyonun TCMB'nin beklenen faiz indirimlerinde elini kuvvetlendireceği görüşünün ardından geçen hafta itibarıyla faiz indirimlerinin 200 baz puanın altında kalmasına ihtimal verilmiyordu. Bankacılar politika faizlerinde 200-300 baz puan arası bir indirimin TL'de sert bir satış baskısı yaratmayacağını söylüyor.

ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin'in dün Trump yönetiminin Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze sistemi satın alması dolayısıyla yaptırımları incelediğini ancak henüz karar alınmadığını belirtti. Ayrıca ECB toplantısını da izliyor. ECB'nin zayıflayan ekonomiyi canlandırmak için yeni destekler vermesi bekleniyor. ECB'nin para politikasını gevşeteceğine dair beklentiler kuvvetlenirken, diğer küresel merkez bankaların da para politikalarını gevşetiyorlar.

Kaynak: İnvesting