Merkez Bankasından 150 Puan İndirim Bekleniyor

10/01/2020

TD Securities'in Cuma günkü raporuna göre kurum, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) haftaya gerçekleştireceği politika toplantısında 150 baz puan faiz indirimine gitmesini bekliyor.

Dolar kurunun kilit değişken olduğu vurgulanan raporda, TCMB'nin en az 100 baz puan faiz indirmesi durumunda, kurun açıklamadan kısa süre sonra %0.3 civarında yükseliş kaydederek 5.90 civarına yükselebileceği belirtildi. Daha az faiz indirimlerinin ise TL üzerindeki negatif etkiyi azaltacağı ifade edildi. Haftalık repo faizinde değişikliğe gidilmemesi ya da 25 baz puan indirim yapılması durumunda TL'nin açıklamadan kısa süre sonra 5.85/5.87 seviyesine güçlenebileceğinin altı çizildi.

Piyasanın yaklaşık 25 - 50 bp indirime göre pozisyonlandığı belirtilen TD raporunda 100 - 150 bp indirimin büyük bir sürpriz olarak algılanacağı ve kısa vadeli tahvil faizlerini düşüreceği ifade edildi.

Kurum, mevcut haliyle %12 seviyesinde bulunan bir hafta vadeli repo faizinde daha önce değişikliğe gidilmemesini bekliyordu. Raporda, kurumun piyasadaki düşük faiz endişesi fazla olmadığı sürece TCMB'den genişlemeci adımlarına devam etmesini beklediği ifade edildi.

Kaynak: Bloomberg