Merkez Bankası 2. Çeyrek Enflasyon Raporu Açıklandı

30/04/2020

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2. çeyrek enflasyon raporu bugün başkan Murat Uysal’ın açıkladı. Uysal yıl sonu enflasyon tahminini 7.4 olarak bildirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında sanal olarak gerçekleştirilen Enflasyon Raporu 2020-II Bilgilendirme Toplantısı'nda sunum yaptı.

MB Başkanı Murat Uysal, bir önceki raporda %8,2 olan yıl sonu enflasyon tahminini %7,4 olarak revize ettiklerini açıkladı. 2021 yıl sonu enflasyonu ise %5,4 olarak sabit bıraktı. Uysal, enflasyonun orta vadede %5 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ettiklerini belirtti.

MB, petrol fiyatlarına ilişkin tahminlerinde de revizyona gitti ve 2020 yıl sonu brent petrol varil öngörüsünü 60 dolardan 32,6 dolara düşürdü. Raporda, 2021 yılında petrol ve ithal fiyat artış hızının daha yüksek olacağı ifade edildi.

TCMB, yılın ilk enflasyon raporunda 2020 yıl sonu tüketici fiyatları tahminini %8,2, gelecek yıl sonu tahminini %5,4 olarak açıklamıştı.

TCMB Başkanının konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Tüketici Kredileri İvme Kaybediyor

Risk primlerinde belirgin artışlar gözlendi, Türkiye'nin de arttı kur oynaklığı arttı TL değer kaybetti. Faiz indirim ve enflasyon düşüşüyle yılın başında üçüncü çeyrekten itibaren krediler arttı. Tüketici kredileri son aylarda ivme kaybediyor.

Türk Lirası ticari kredilerde ivme devam ediyor. Kamu bankalarınca geliştirilen arz kredi büyümesinin aşağı yönlü riskleri sınırlayıp katkı sağlıyor.

İktisadi faaliyet yılın son çeyreğinde güç kazandı ocak şubatta devam etti ve işsizlik de düştü.

Yatırım eğiliminde toparlanma sürdü ancak martın ikinci yarısından itibaren iktisadi faaliyeti turizm dış ticaret iç taleple sınırladı. Belirgin bir yavaşlamaya işaret ediyor ikinci çeyrek. Avrupa ülkeleri öne çıkıyor olumsuz etkilenenlerden. Petrol fiyatları etki alanları Rusya, Ortadoğu gibi ihracat pazarları da zayıf seyredecek. Emtia fiyatları ve ithalatın sınırlayıcı etkisiyle cari denge ılımlı seyir izleyecek. Tüketici enflasyonu %11,86 ile bir önceki çeyrek sonuna kıyasla yatay seyretti. Bu çeyrekte enerji ve gıda enflasyonu aşağı çekti mal ve hizmet gruplarının katkısı arttı. Enflasyon beklentileri iç talep koşulları ve üretici fiyatlarındaki gelişmelere bağlı ılımlı seyretti. Salgınla başlayan süreç enflasyonu belirgin etkiliyor.

Enflasyondaki Düşüş Temmuzdan Sonra Hızlanacak

TL’deki değer kaybına rağmen emtiadaki keskin düşüşler enflasyon görünümüne olumlu yansıyor. Küresel ticaret hacmindeki zayıflama toplam talep koşullarının enflasyonu sınırlayıcı etkisi yılın ikinci çeyreğinde arttı.

Orta vadeli beklenti tahmin belirsizliğinin arttığına işaret ediyor. Ocak enflasyon raporu sonrasında iyileşmenin devamıyla faiz indirimleri devam etti. Ölçülü adımların ardından emtia ve talep koşullarının aşağı yönlü risklerini arttırdı. Sistemin fonlama ihtiyacının artış gösterdiği bu dönemde döviz karşılığı Türk lirası swap işlemleriyle karşıladık. APİ ile sağlanan net fonlama da arttı. Sınırlandırmak için faiz indiriminin yanı sıra likidite ihtiyacı için tedbir seti ortaya koyduk.

Enflasyonun 2020 orta noktası yüzde 7,4 olmak üzere yüzde 5,5 ile yüzde 9,3 aralığında 2021 yüzde 3,1 ile yüzde 7,7 aralığında gerçekleşmesini bekliyoruz. Çıktı açığını aşağı yönlü güncelledik. Toplam talep koşullarının enflasyonu düşürücü etki gösterecek.

Yakın dönemde uygulamaya konulan parasal genişleme salgın sonrası toparlanmaya katkı yapacak. Normalleşmeyle birlikte arz üzerindeki etkiler ortadan kalkacak yılın ikinci yarısından itibaren talebin kademeli toparlanacağını düşünüyoruz. Talebin enflasyon üzerindeki etkileri belirgin hale gelecek ve temmuzdan itibaren enflasyondaki etkisi hızlanacak.

Kaynak: Dünya