Mart Ortasında En Uygun Konut Kredisi Ne Oldu ?

16/03/2020

Bankaların konut kredisi faizleri Mart başında ekonomik verilere bağlı olarak yükseliş gösterdikten sonra yeniden düşmeye başladı. Mart ortasında en uygun konut kredisi faizi ne kadar oldu?

Konut kredisi faiz oranları 2019 Haziran ayından beri kesintisiz devam eden düşüş ivmesine ay başında ara verdi. Salgın haftalık ve Suriye gündemi ile kurda yaşanan artış sonrası birçok özel banka konut için kredi faizlerini artırdı. Geçtiğimiz hafta ise yükselen faiz oranları yeniden düşüş yönüne geçti.

Bankaların faiz oranları geçtiğimiz haftada yeniden düşüş yönünde ilerleyerek artış uygulayan bankaların faizleri indirmesi ile devam etti. Fakat kur bugün yeniden yükselişe geçti. Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) faizlerini sıfırlandığını açıklaması ile bugün piyasa açılışında dolar kuru 6.33 seviyelerinde seyrediyor.

İlerleyen günlerde konut kredisi faizlerini Merkez Bankası’nın 19 Mart’ta alacağı para politikası kararı ve kurun durumu belirleyecek. Güncel olarak en uygun konuta uygulanan en uygun kredi faiz oranı %0.79 seviyesinde. Söz konusu oran kamu bankaları tarafından sadece sıfır konutlarda uygulanırken, ikinci el konutlar için ise en düşük oran %0.87 olarak uygulanıyor.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre 16 Mart itibariyle bankaların konut için uyguladığı faiz oranları şu şekilde;

Kamu Bankaları

Kamu bankaları ilk kez satışa sunulan konutlar için ortak kredi kampanyası sunuyor. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Katılım Bankası sıfır konut için aylık %0.79 faiz oranı ile 15 yıl vadeye kadar kredi kullandırıyor.

Kamu bankalarının geçtiğimiz hafta ikinci el konutlar içinde kredi faiz indirim uygulayarak oranlarını 15 yıl vadeye kadar %0.94’e indirdi.

Türkiye Finans Bankası

Türkiye Finans Katılım Bankası 10 yıl vadeye dek kampanyalı konut finansmanı oranlarını %0.87’ ye tabela oranlarını ise %0.91’e düşürdü.

İş Bankası

İş Bankası %1.75 tabela faiz oranı sunsada kampanyalı ürünleri için %0.95 faizle konut kredisi sağlıyor.

Akbank

Akbank 10 yıl vadeye %0.97 faiz oranı ile kredi sunuyor.

TEB

TEB kampanyalı konut kredisi için 0.97 faiz oranı sunuyor. Bankanın tabela faiz oranı ise %2.58 seviyesinde yer alıyor.

Kuveyt Türk Bankası

Kuveyt Türk Bankası konut finansmanı ürünü için 10 yıl vadeye kadar %0.99 kar payı oranı ile finansman sunuyor.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası 10 yıla dek tüm vadelerde %0.99 faiz oranı ile kredi kullandırıyor.

Garanti BBVA

Garanti BBVA 10 yıl vadeye kadar %0.99 faizle kredi sunuyor. Banka 15 yıl vadeye kadar ise %1.17’ ye faiz ile kredi sunuyor.

İNG

İNG sigortalı ürünü için %0.99 tabela faiz oranı için ise %1.01 oranıyla kredi sunuyor.

Kaynak: KrediPazari