Mart Ayında Temassız Kredi Kartı Ödemeleri 3 Kat Arttı

07/04/2020

Coronavirüs tedbirleri kapsamında önerildiği gibi vatandaş kartlı ödeme ve temassız ödemeye yöneldi. Mart ayında ödemelerde kredi kartı kullanımı %3, temassız ödemeler ise 3 kat artış gösterdi.

Bankalararası Kart Merkezi'nin açıkladığı verilere göre, mart ayında Türkiye'de kartlı ödeme adedi geçen yılın aynı dönemine kıyasla %3 artarken, nakit çekim adedi ise %14 geriledi. Temassız ödeme adedinin geçen yıla göre yaklaşık 3 katına çıktığı söz konusu dönemde 2,5 milyon adet temassız özellikli kart da ilk kez kullanıldı.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Mart 2020 kartlı ödeme verilerini açıkladı. BKM verilerine göre mart sonu itibarıyla toplam kart adedi yıllık %9 artarak 239 milyona ulaştı. Kartlı ödeme işlem adedi geçen yılın aynı dönemine göre %3 artarken, nakit çekim adedi ise geçen yıla göre %14 azaldı. Aynı dönemde, kartlı ödeme tutarı önceki yıla kıyasla %9 artış gösterdi ve toplam 85,5 milyar TL'ye ulaştı. Nakit çekim tutarı ise, %8 ile bir önceki aya göre daha sınırlı artarak 81,6 milyar TL oldu.

Market-Gıda Ödemeleri Arttı

Mart ayında kartlı ödeme tutarının geçen yıla göre en fazla arttığı üç sektör market-gıda, elektronik eşya ve sağlık-kozmetik oldu. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre market-gıda sektöründe %44, elektronik eşya ve sağlık-kozmetikte ise %16 oranında artış gerçekleşti. Yaşanan salgınla beraber alınan tedbirlerin de etkisiyle havayolları ve konaklama sektörlerinde %42, seyahat acentelerinde ise %33 oranında daralma gözlemlendi.

Temassız Ödemeler 3 Kat Arttı

Olağanüstü günler yaşadığımız bu dönemde hızlı, kolay ve hijyenik olan temassız kartlarla yapılan ödeme adedi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık 3 katına çıktı ve 85,8 milyona ulaştı. 18 Mart itibarıyla temassız ödemelerde şifresiz işlem limitinin 250 liraya yükseltilmesi ile birlikte daha fazla ödemede temassız ödeme teknolojisi kullanılabilir oldu. Mart ayında her 5 mağaza içi ödemeden 1'i temassız yapılırken, 2,5 milyon farklı kart ilk kez temassız ödemelerde kullanıldı. Temassız ödemeler özellikle sosyal izolasyon sürecinin başladığı mart ayının ikinci haftasında zirve yaparken, en fazla temassız ödeme yapılan sektörler market, restoran ve sağlık/kozmetik oldu.

3 Milyon Kart İlk Kez Online Ödemede Kullanıldı

Mart ayında her 5 TL kartlı ödemenin 1 TL'si internetten yapılırken, 3 milyon kart ilk kez internetten ödemelerde kullanıldı.

İnternetten kartlı ödeme tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre %19 artarak 16,5 milyar TL'ye ulaştı.

Kaynak: İnvesting