Mart Ayında Konut Kredisi Oranlarında Son Durum

09/03/2020

Konut kredisi faiz oranlarında ekonomide yaşanan kısa süreli dalgalanma ile yaklaşık dokuz aydır devam eden aralıksız düşme ivmesine son buldu. Mart’ın ikinci haftasında en uygun konut kredisi faiz oranı ne kadar oldu?

Bankaların konut kredisi faizleri 2019’un ikinci yarısı itibariyle ekonomideki dengelenme ile hızla düşmeye başladı. Yaklaşık dokuz aydır devam eden aralıksız kredi faiz indirimleri salgın hastalık ve Suriye'deki jeopolitik riskler karşısında bazı bankalarda yükselişe geçti.

Geçtiğimiz haftanın son işlem günlerinden kurda ve politikada yaşanan yeniden dengelenme ile kredi faiz artışları durdu. Bankaların konut için tabela kredi faiz ortalamaları %1.26’ ya çıktı. En uygun konut kredisi faiz sıfır konutlar için %0.79 olmaya devam ederken, ikinci el konut için en düşük kredi faiz oranı %0.87 oldu.

Bankalardan 150.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vade için aylık taksitleri 3.150 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi ise 189.000 TL’ ye denk geliyor.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre hafta başında en uygun konut kredisi faizleri şu şekilde;

Kamu Bankaları

Kamu bankaları ilk kez satışa sunulan konutlar için ortak kredi kampanyası sunuyor. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Katılım Bankası sıfır konut için aylık %0.79 faiz oranı ile 15 yıl vadeye kadar kredi kullandırıyor.

Kamu bankalarının geçtiğimiz hafta ikinci el konutlar içinde kredi faiz indirim uygulayarak oranlarını 15 yıl vadeye kadar %0.94’e indirdi.

Türkiye Finans Bankası

Türkiye Finans Katılım Bankası 10 yıl vadeye dek kampanyalı konut finansmanı oranlarını %0.87’ ye tabela oranlarını ise %0.91’e düşürdü.

Kuveyt Türk Bankası

Kuveyt Türk Bankası konut finansmanı ürünü için 10 yıl vadeye kadar %0.94 kar payı oranı ile finansman sunuyor.

İş Bankası

İş Bankası %1.75 tabela faiz oranı sunsada kampanyalı ürünleri için %0.95 faizle konut kredisi sağlıyor.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası 10 yıla dek tüm vadelerde %0.99 faiz oranı ile kredi kullandırıyor.

Garanti BBVA

Garanti BBVA 10 yıl vadeye kadar %0.99 faizle kredi sunuyor. Banka 15 yıl vadeye kadar ise %1.17’ ye faiz ile kredi sunuyor.

Kaynak: KrediPazari