Mart Ayında Konut Kredisi Faizlerini Düşüren Bankalar

10/03/2020

Bankaların konut kredisi faizleri döviz kuru ve ekonomideki dalgalanma ile bazı bankalarda yeniden artışa geçti. Hangi bankaların konut kredisi faizleri arttı? Hangi bankalar konut kredisi faizlerini düşürdü?

Bankaların konut kredisi faizleri 2019’un ikinci yarısı sonrasında ekonomide yaşanan dengelenme ile düşüş ivmesine geçti. Merkez Bankası’nın 2019 Temmuz ayında başladığı ve kesintisiz şekilde devam eden politika faiz indirimleri ile hızlanan kredi faiz indirimleri aralıksız şekilde dokuz aydır devam ediyordu.

Şubat sonu itibariyle uluslararası çapta yayılan koronavirüs salgını ve Suriye kaynaklı Türkiye’nin jeopolitik riskleri arttı. Döviz kurunda yaşanan agresif dalgalanma ve son aylarda arka arkaya yükselen enflasyon karşısında konut kredisi faiz oranlarındaki ivme üç çeyrek sonra ilk defa yükselişe geçti.

Ekonomik dalgalanma sonrasında Yapı Kredi Bankası, Garanti BBVA, İNG, Kuveyt Türk Bankası, TEB, ve Akbank konut kredisi faiz oranlarını arttırdı. Garanti BBVA kurun yeniden dengelenmesi ile bu hafta başı itibariyle konut kredisi oranlarını yeniden düşürdü.

Söz konusu dönemde kamu bankalarının kredi faiz oranlarında değişiklik yaşanmadı. En uygun konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank’ın sıfır konutlar için uyguladığı %0.79 seviyesinde. İkinci el konut için en uygun konut kredisi faizi de Türkiye Finans Bankası’nın uyguladığı %0.87 seviyesinde yer alıyor.

Bankalardan 300.000 TL tutarda ve 10 yıl vadede konut kredisi hesaplama yapıldığında en uygun aylık taksit bedeli 3.900 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi de yaklaşık 465.000 TL’ ye karşılık geliyor.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre faiz oranları artan bankaların kredi oranları şu şekilde;

Akbank

Akbank 10 yıl vadeye kadar %0.95 olan faiz oranlarını %0.97’ ye çıkarttı.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası 10 yıla dek tüm vadelerde %0.99 faiz oranı ile kredi kullandırıyor.

Kuveyt Türk

Kuveyt Türk Bankası konut finansmanı ürünü için 10 yıl vadeye kadar %0.99 kar payı oranı ile finansman sunuyor.

Garanti BBVA

Garanti BBVA 10 yıl vadeye kadar kredi faizlerini %1.01’e çıkardıktan sonra yeniden aylık %0.99’a indirdi. Banka 15 yıl vadeye kadar ise %1.17’ ye faiz ile kredi sunuyor.

İNG

İNG kampanyalı konut kredisi faizlerini %0.99’a tabela faiz oranlarını ise %1.01’e çıkardı.

TEB

TEB kampanyalı kredi faiz oranlarını %1.13’e çıkarırken tabela faiz oranlarında değişikliğe gitmeyerek %2.58’de sabit tuttu.

Kaynak: KrediPazari