Kredi Talebinde Ciddi Artış Olacak

31/03/2020

Garanti BBVA Genel Müdürü Baştuğ, Nisan ayından itibaren ticari kredilerde ciddi bir artış olacağını belirterek, bankacılık sektörü olarak bu talebi karşılayacak likiditesi bulunduğunu ve bu talebin korona etkisi geçene kadar süreceğini vurguladı.

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, "CEO Club Online Summit"te şu açıklamaları yaptı:

Faizlerin, anapara ödemelerinin ertelenmesi gerekli ve yerinde bir karar, hepimizin önceliği çarkların durmaması, üretimde kesintiler olsa da sanayi tesislerinin sürdürülebilir olması bankacılığın şu anki konumu, sermaye gücü, her sektöre yetecek durumda; alınan ekonomik kararları çok müspet buluyoruz.

Ciddi Nakit Problemi Olacak

Hatta bazı firmaların ihtiyaçları eğer bu kararlarda belirtilenlerden daha ötesinde aksiyon almayı gerektiriyorsa bankaların bunu alacak durumları da var. Önümüzde nakit akışlarımızı öngöremediğimiz, ne olacağını bilemediğimiz birkaç aylık dönem var, Nisan ayında çok ciddi bir nakit akışı problemi olacak. Ama iyi taraf; bankaların likiditesi, mali gücü bunu çok rahat karşılayacak durumda, kimse endişe etmemeli.

Ticari Kredide Artış Bireysel Kredide Düşüş Var

Nisan ayı ile beraber likidite amaçlı (kurumsal/ticari) yüksek kredi talebi olacak, bu talebin de süreç (korona) sonlanana kadar devam edeceğini düşünüyorum. Bireysel tarafta hem konut kredisi, hem taşıt kredisi hem de tüketici kredilerinde talep %50 üzerinde düşüş göstermeye başladı; kredi kartı harcamalarında %30 üzeri düşüş var.

Desteklerin Devamı Gelecek

Yatırımlar açısından herkes sabit getirili, riskli olmayan liman arayışında; bu dönemde dolar en fazla talep gören araç oldu. Açıklanan çek ödeme destek kredisi paketi ve ekonomik istikrar kalkanı kredi desteği paketleri öncü iki paket, bunun devamının geleceğini düşünüyorum.

Kaynak: KrediPazari