Konut Kredisi Faizleri Yüzde 0.79’un Altına İnecek

07/02/2020

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yeni bir faiz indirim müjdesi daha verdi. Bakan faiz oranlarının daha da düşeceğini açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bugün "Kahramanmaraş İş Dünyası Buluşması"nda faiz oranlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan kamu bankalarının genel müdürleri ile yaptıkları görüşme sonrasında faizleri düşürme kararı aldıklarını açıkladı.

Bakan Albayrak, "Merkez Bankasının politika faizini %11,25'e indirmesine paralel olarak kredi faizleri de hızla gerilemeye devam ediyor. Böylece, bir önceki yılın ocak ayına göre ticari kredi faizleri ortalama 14 puan, konut kredisi faizleri ortalama 14 puan, ihtiyaç kredisi faizleri 16 puan, taşıt kredisi faizleri ise 15 puanın üzerinde geriledi. Bildiğiniz gibi kamu bankalarımız faiz konusunda, piyasaların canlanması konusunda öncü bir rol üstleniyor ve elini taşın altına koyuyor." dedi.

Aylık Yüzde 0.60 Faizler

Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank’ın uyguladığı en düşük konut kredisi faizi olan %0.79 oranın indirim sonrası %0.60’lı seviyelere gerilemesi bekleniyor. Konut için güncel olarak %10 seviyesinde yer alan yıllık kredi maliyet oranları %8’e gerilemesi halinde aylık faizler %0.63’e gerileyecek.

Konut Kredisi Hesaplama

Bankaların konut kredisi maliyetlerinin yıllık %8’e inmesi halinde 300.000 TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama maliyeti aylık 3.570 TL oluyor. Kredinin vade sonunda geri ödemesi ise 428.500 TL’ ye denk geliyor.

Kaynak: KrediPazari