Konut Almak için Neden Doğru Zaman?

11/02/2020

Konut kredisi faizlerinin son yılların en düşük seviyesine gerilemesi ile konut satışları son aylarda hızla yükseldi. Yükselen talep konut fiyatlarını da kısmen arttırdı. Peki konut almak için neden doğru zaman?

Bankaların konut kredisi faizleri ekonomide yaşanan toparlanma ve Merkez Bankası’nın faiz indirimleri ile son üç buçuk yılın en düşük seviyesine indi. Son iki senedir konut için ortalama %2’nin üstünde seyreden kredi faiz oranları son aylarda önce %1’in altına güncel olarak ise %0.79’a kadar düştü.

Konut kredisi faizlerinin düşmesi beklemeye geçen konut talebi patlama gösterdi. Kredili konut satışları dibi gördükten sonra hızla yükselişe geçti. Geçtiğimiz yıl son çeyrekte gerçekleşen konut satışları tüm seneyi dengeledi.

Faizlerin düşmesi ve konut talebin artması ile konut fiyatları kısmi olarak artış gösterdi. Fakat bu artış reel olarak hesaplandığında aslında konut fiyatlarının enflasyon karşısında gerilediğini gösteriyor. Son açıklanan rakamlara göre enflasyon son bir yılda 12 artış gösterirken konut fiyatları sadece %7 arttı. Son beş yıllık değerlere bakıldığında enflasyon %78 artış gösterirken konut fiyatları %58 seviyesinde yükseldi.

Geçtiğimiz dönemlerde enflasyonda yaşanan hızlı artış alım gücü ve ekonomik güvende yaşanan düşüşle konut fiyatlarına yansımadı. Söz konusu dönemde enflasyona ve kura bağlı olarak kredi faizleri yükseldi. Konut yatırımın karşısındaki en büyük cazibe olan mevduat faizleri %27’ lere kadar yükseldi. Tüketicinin talebi azalınca elde kalan konutların fiyatları da sabit kaldı.

Son aylarda mevduat faizleri hızla düşerek cazibesini yitirdi. Enflasyon karşısında mevduat faizleri eksiye düştü. Konut kredisi faizleri son yılların en cazip haline geldi. Kamu bankalarında faiz oranları %0.79’a kadar geriledi.

Ertelenen konut talepleri konut alımında cazibenin artması ile yeniden açığa çıktı. Konuta talep hızla artarken konut fiyatlarında yükselme başladı. Konut fiyatlarındaki yukarı yönlü ivmenin ilerleyen aylarda hızla artması bekleniyor. Mevsimsel etkilerin de hesaba katılması ile 2020’nin yaz aylarında konut fiyatlarında geciken fiyat artışının fiyatlara eklenmesi öngörülüyor.

Reel faizler %11 seviyesinde, enflasyon ise %12 düzeyinde yer alırken bankaların yıllık %10 maliyetle konut kredisi kullandırması daha önce görülmemiş bir ilk. Konut fiyatları artmadan önce faiz avantajlarından yararlanan tüketicilerin ilerleyen aylarda oldukça karlı olması bekleniyor.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre 350.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde en uygun kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri 4.500 TL oluyor. Vade sonunda krediye yapılan toplam geri ödeme ise 543.000 TL’ ye denk geliyor.

Kaynak: KrediPazari