Kamu Bankalarından Kredi Kullandırmama Eleştirilerine Yanıt

08/04/2020

Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank'ın yaptıkları ortak açıklamada, sosyal medya üzerinden kredi kullandırmama konusunda kendilerine haksız ve gerçek dışı eleştirilerin yapıldığını ve söz konusu eleştirileri kabul etmediklerini duyurdu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu dün yaptığı açıklamasında açıklanan tedbirler çerçevesinde KGF’nin kefalet limitinin 250 milyar liraya yükseldiğini hatırlatarak, “Ancak, 81 ilden oda ve borsalarımıza gelen şikayetler bu kredilerin bankalar tarafından finansman sıkıntısı çeken firmalarımıza ulaştırılmasında sıkıntılar yaşandığını gösteriyor. Şirketlerimiz bankalar tarafından “limit bitti” denip başvurusu dahi alınmadan geri çevriliyor. Hatta koronavirüsten olumsuz etkilenen firmalarımızın değil de, kredibilitesi yüksek büyük firmalara kredi kullandırıldığı yönünde de eleştiriler var” ifadelerini akarmıştı.

İfadelerin ardından bugün kamu bankalarından açıklama yapıldı. Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank yaptıkları ortak açıklamada, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıkloğlu'nun sosyal medya üzerinden kamu bankalarına yönelik haksız ve gerçek dışı eleştirilerinin olduğu belirtildi.

Tam mesai ile çalışan kamu bankaları olarak, ülkenin virüs salgınıyla ilgili finansal mücadelesine özveri içerisinde kesintisiz destek verdikleri vurgulanan açıklamada, "Kamu bankaları olarak, iş tutuşumuzla örtüşmeyen eleştirileri kabul etmediğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz." ifadelerine yer verildi.

Kaynak: KrediPazari