Kamu Bankaları 2020’de de İş Dünyasına Katkı Sağlayacak

15/01/2020

Halkbank Genel Müdürü Arslan, kamu bankalarının iş dünyasının rahat bir nefes almasını sağlayan uygulamalarının, 2020 yılında da firmaların talep ve beklentilerinin çözümüne katkı sağlayacağını söyledi.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, "Bankacılık Söyleşileri" kapsamında bankacılık sektörü, Türkiye ekonomisi ve Halkbank'ın performansına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Geçen yıl Halkbank'ın yurt genelinde 1.000 şubesi ve 20.000 çalışanıyla sürdürdüğü hizmetlerini daha da ileri taşıdığını belirten Arslan, 2019'un üçüncü çeyreği sonunda, toplam kredilerinin 391,9 milyar TL olarak gerçekleşen bankanın nakdi kredilerinin içinde KOBİ kredilerinin payının %38,7 olduğunu söyledi.

Arslan, aktif büyüklüğünün aynı dönemde bir önceki yılsonuna göre %17,2 artışla 443,5 milyar TL'ye yükselen Halkbank'ın yılın dokuz ayında toplam mevduatının 284 milyar TL olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Ekonomimiz Dış Etkilere Karşı Daha Dirençli

Osman Arslan, Türkiye ekonomisinin 2019 yılı performansını, ekonomi yönetimlerinin piyasa düzenleyici ve denetleyici rolünün önemine dair çarpıcı bir örnek olarak değerlendirdi.

Dünyanın önde gelen merkez bankalarının, geçen yıl boyunca parasal genişleme hızlarına yön verecek politikalar geliştirdiklerini belirten Arslan, bir yandan küresel ticareti düzenlemeye yönelik müzakereler sürerken, birçok ülkedeki merkez bankalarının da piyasa beklentileri doğrultusunda faiz indirimleri gerçekleştirdiklerini anlattı.

Arslan, bu dönemi en verimli şekilde değerlendiren ülkelerden birinin Türkiye olduğunun altını çizerek, "Ülkemiz, mali altyapısını güçlendiren düzenlemeler ve yapısal tedbirlerle, ekonomisini dışsal etkilere karşı daha dirençli hale getirmiştir. Finansal kurumlarımızın güçlü bir koordinasyonla, ortak hedefler etrafında kenetlenmesi bu başarıya önemli bir katkıda bulunmuştur."

Piyasalar 2020 için Güven Veriyor

Halkbank Genel Müdürü Arslan, döviz kurunda oynaklığın azaldığı ve kurun spekülatif ataklara daha dirençli hale geldiği bu dönemde Türk lirasında dengelenme ve istikrar sağlandığına dikkati çekti.

Enflasyonda kalıcı bir iyileşme sağlanmasıyla birlikte, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) politika faizinin %12 seviyesine gerilediğini hatırlatan Arslan, "Kasım ayındaki bir miktar düşüşe rağmen 12 aylık cari işlemler fazlasının 2,7 milyar dolara kadar yükselmesi, ekonomideki tüm göstergelerin dengeli ve uyumlu bir şekilde işlediğini göstermektedir. Piyasalara 2020 yılı için güven veren bu veriler ekseninde, Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) belirtilen değişim zamanı başlamıştır.” dedi.

Türk Lirası Kredilere Ağırlık Verildi

Osman Arslan, kamu bankalarının yurt geneline yaygın teşkilatları ve sektörde deneyimli uzman kadrolarıyla Türk bankacılık sisteminin lokomotifi olduğunu vurguladı.

2019 yılında milli sorumluluk duygusuyla öncülük ettikleri ve yatırımcıları katma değeri yüksek üretime teşvik eden yenilikçi paketlerin büyük ilgi gördüğünü anlatan Arslan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İşletmeler piyasa risklerinden en az etkilenecekleri ürünün Türk lirası cinsinden krediler olduğunun bilinciyle yeni ürünlerimize yoğun talep gösterdi. 2019'un dokuz ayında toplam nakdi kredilerimiz %17,5 artarken, TL kredilerimizdeki artış %25,3 olarak gerçekleşti. Güçlü performans gösterdiğimiz İVME Finansman Paketi, İstihdam Odaklı İşletme Kredisi, Ekonomi Değer Kredisi, Kampanyalı Konut Kredisi, Kampanyalı İhtiyaç Kredisi, TLREF'e Endeksli Kredi ve Yerli Üretim Taşıt Kredisi gibi yenilikçi ürünlerimizde kredi kullandırımımız 32,1 milyar TL'ye ulaştı. 2019 yılı toplam nakdi kredi kullandırımımız ise 290 milyar TL olarak gerçekleşti."

Arslan, Türk lirasını destekleyen yeni ürünlere ağırlık verdikleri bu dönemde özellikle İVME Finansman Paketi, Ekonomi Değer Kredisi ve İstihdam Odaklı İşletme Kredisi gibi yenilikçi paketlerin gördüğü talebin, yurt içindeki iyimser havayı daha da artırdığına dikkati çekti.

Esnaf Kredileri Arttı

Osman Arslan, ekonomik istikrarın önemli bir unsurunun esnaf ve sanatkârlar olduğunun bilinciyle, bu ölçekteki müşterilerine özel önem verdiklerini belirtti.

2019 yılında 264.000 esnaf ve sanatkâra 25,3 milyar TL kredi kullandırarak Halkbank'ın esnaf kredileri bakiyesini 41 milyar TL'ye çıkardıklarını ifade eden Arslan, kredi bakiyesi bulunan esnaf ve sanatkâr sayısını da 567.000’e yükselttiklerini söyledi.

Arslan, Türk lirasının gücünü korumak üzere, kredinin yanı sıra mevduat alanında da özel çalışmalar yaptıklarını anlatan Arslan, "Türk lirası cinsinden varlıklar değer kazanınca bu yönde yeni ürün beklentileri de arttı. Bu yıl tasarruflarını banka mevduatında değerlendirmek isteyen müşterilerimizin sayısında daha fazla bir artış olacağını öngörüyoruz. Halkbank olarak TL mevduatımızı artırmak üzere çalışmalarımızı sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA