JP Morgan Merkez Bankası'ndan Faiz İndirim Bekliyor

17/04/2020

JP Morgan, Merkez Bankası’nın gelecek hafta para politikası faizlerini 25 baz puan indirmesini bekliyor. Kurum ayırca enflasyonun da Temmuz ayında tek haneye inmesini öngörüyor.

Kuruluş tarafından hazırlanan raporda, Merkez Bankası’nın TL'nin değer kaybı yaşadığı ortamda daha ihtiyatlı hareket edebileceğini belirtti.

Talepte düşüş, daha zayıf fiyat baskıları ve küresel merkez bankalarının teşvik edici para politikası kararlarının TCMB'nin ek gevşetme adımlarını destekleyebileceğini belirten JP Morgan, bununla birlikte keskin bir biçimde zayıflamış TL'nin fiyat istikrarı ve mali istikrar bakımından risk olacağı uyarısında bulundu.

Değerlendirmede "Gelecek hafta TCMB'den sembolik bir 25 baz puanlık indirim bekliyoruz. Ancak daha büyük ölçekli indirim riskleri de var" yorumu yapıldı. Efektif fonlama faizinin yıl sonunda %8.0'e ineceği beklentisinin korunduğu kaydedildi. Halihazırda efektif fonlama faizinin %9.0 civarında ve politika faizinden 75 baz puan daha düşük olduğu vurgulandı.

Kuruluş ayrıca Türkiye için yıl sonu enflasyon beklentisinin %8.4'ten %8.1'e çekildiğini belirtti. Enflasyonun Temmuzda tek haneye ineceği tahminini korudu.

Kaynak: İnvesting