Evden Çıkmadan Web Tapu ile Hangi İşlemler Yapılabilir?

08/04/2020

Coronavirus salgını dolayısıyla evden çıkamayan vatandaşlar için tapu işlemleri online hale geldi. Peki web tapu uygulaması ile hangi işlemler evden çıkmadan yapılabilir?

Evden çıkmanın oldukça riskli olduğu günlerde web tapu ile yapılabilecek online işlemleri gayrimenkul uzmanı Mehmet Adak kaleme aldı.

Artık tapu müdürlüğüne gitmeden internetten satış, ipotek, mirasın intikali ve benzeri tüm tapu işlem başvurusunu yapabiliyor ve gerekli belgeleri internetten tapu müdürlüğüne gönderebiliyoruz. Böylece tapu müdürlüğüne gitmeden işlemler başlatılarak, son aşamaya getirilmiş oluyor.

Elektronik ortamda belgelerini göndererek başvuru yaptığımız, eksiklikleri ve tüm bilgileri sms ile alabildiğimiz, başvurumuzun hangi aşamada olduğunu işlem sorgulama aracılığıyla öğrenebildiğimiz, harç ve döner sermaye bedelini elektronik ortamda ödeyebileceğimiz bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca, tapu maliki kendi taşınmazının bilgilerini görebiliyor. Resmi geçerliliği bulunan tapu senedi, ipotek belgesi ve tapu kayıt örneğini tapu müdürlüğüne gitmeksizin sistem üzerinden alabiliyor.

Özellikle tapu satış işlemlerinde satıcı ile alıcının birlikte tapu müdürlüğüne giderek kayıt incelemesi uygulamasına son verildi. Sistem ile tapu maliki kendi taşınmazına ait bilgilerin başkası tarafından (alıcı vb.) incelenmesi için yetki verebiliyor. Yetki verilen kullanıcı kendi e-devlet şifresi ile web tapu sistemine giriş yaparak yetkilendirildiği taşınmazı sistem üzerinden inceleyebiliyor.

Web-Tapu sistemi ile vatandaşların kullanımına sunulan sistem ticaret şirketlerinin kullanımına da açıldı, “Tapunun kısa yolu”, “tek tıkla tapu” ve “sıra hep sizde” sloganları ile hayata geçirilen Web-Tapu sisteminde ticaret siciline kayıtlı şirketler ve tüzel kişilikler de yerlerini almışlardır.

Web-Tapu “bireysel girişi” ile vatandaşların kullanımına sunulan tüm hizmetler, Web-Tapu “kurumsal girişi” ile şirketlere açılmış olup, şirket temsilcileri de artık tapu müdürlüklerine gitmeksizin taşınmaz kayıt bilgilerini öğrenebilecek ve tapu işlemleri için başvuru yapabilecektir.

Web-tapu sistemine giriş, E-devlet kimlik doğrulama sistemi kullanılarak yapılmakta olup sistem TKGM-TAKBİS alt yapısı güvencesi altındadır.

Kaynak: Emlak Gündemi