Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Ne Kadar Avantajlı?

06/09/2019

Enflasyon endeksli konut kredisi faizleri ne kadar oldu? Enflasyon endeksli krediden sabit faizli krediye geçmenin avantajları neler?

Yüksek olan konut kredisi faiz oranları dolayısı ile konut talebinini arttırmak ve uygun faiz oranları sunmak için Haziran ayında devreye giren enflasyon endeksli konut kredisi ürününde faizler Temmuz ayında düştükten sonra enflasyona bağlı olarak Ağustosta tekrar yükselmişti. Eylül ayında yeniden düşüşe geçen enflasyon endeksli konut kredisi faizleri yine de cazip faizler sunamıyor. Enflasyon endeksli konut kredisi faizleri Eylül ayında ne kadar oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ortak çalışması ile hazırlanan enflasyon oranları açıklandı. 2019 Ağustos ayında enflasyon bir önceki aya göre %0,86, bir önceki yılın Aralık ayına göre %7,35, bir önceki yılın aynı ayına göre %15,01 ve on iki aylık ortalamalara göre %19,62 artış gerçekleşti.

Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve DenizBank’ın kullandırdığı enflasyon endeksli konut kredisi faizleri TÜFE’de yaşanan düşüşe bağlı olarak %1.44’ye indi. Enflasyon endeksli konut kredisi faizleri kullandırılmaya başlanan Haziran ayında %1.75 Temmuz ayında %1.5, Ağustos ayında %1.57 ve Eylül ayında en düşük seviyeye inerek %1.44’e ulaştı.

Güncel olarak kamu bankalarının faiz oranları %1’in altına inmiş ve bir çok özel bankanın konut kredisi faizleri enflasyon endeksli konut kredisinin altında seviyelerde yer alıyor. enflasyon endeksli konut kredisini kullanan vatandaşlar daha çok düşen konut kredisi faizleri karşısında sabit faizlere dönmek için talepte bulunuyor.

Sabit Faizi Geçmenin Avantajları

Eylül ayında Enflasyon Endeksli Konut Kredisi konut kredisi için %1.44 faiz oranı ile 100.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık taksitleri yaklaşık 1.750 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi ise 220.000 TL’ ye denk geliyor.

Sabit faizli en düşük konut kredisi ile konut kredisi hesaplama yapıldığında aynı koşullarda kredinin aylık ödemeleri 1.430 TL, toplam geri ödemesi ise 171.300 TL oluyor. Enflasyon endeksli konut kredisinden sabit faizli konut kredisine geçiş yapan vatandaş aylık 320 TL, toplam da ise 48.700 TL’ ye kadar karda olabiliyor.

Kaynak: KrediPazarı