En Düşük Konut Amortisman Süreleri Hangi İllerde?

09/09/2019

Gayrimenkul Borsası (GABORAS) araştırmalarına göre 2019 yılı konut satış ve kira rakamlarına bakılarak yapılan konutta amortisman süresi araştırmasına göre en avantajlı iller belli oldu. En düşük konut amortisman süreleri hangi i̇llerde?

Konut kredi faiz oranlarındaki düşüşler ve yapılan kampanyaların etkisiyle konut sektörü hareketlenme başladı. Konut fiyatlarının dip seviyeyi gördüğünü düşünen vatandaşlar bu fırsatı değerlendirmek için konut alımına yöneldi. Peki aldığınız konut kendini kaç yılda amorti eder?

Gayrimenkul Borsası (GABORAS), konut yatırımında fiyat kadar etkili bir parametre olan kira geri dönüş sürelerini tespit etti. 30 büyükşehirde yapılan incelemede kira geri dönüş süresi en uzun olan il 314 ay ile Trabzon oldu. Trabzon’u sırasıyla Kayseri, Malatya, Ordu, Erzurum ve Kocaeli takip ediyor.

Van’da Konut Amortismanı 14 Yıl

2019 yılı konut satış ve kira fiyatlarına bakılarak yapılan değerlendirmede, 30 büyükşehirde amortisman süresi 14 yıldan başlıyor, 26 yıla kadar yükseliyor. Amortisman süresinin en hızlı olduğu il 14 yıl ile Van oldu. Büyükşehirler arasında kira geri dönüş süreleri en kısa olan iller sıralaması şu şekilde; Van, Gaziantep, Ankara, Şanlıurfa, Eskişehir ve Antalya.

En Avantajlı Büyükşehir Ankara

3 büyük ile baktığımızda ise Ankara’nın daha avantajlı olduğu ortaya çıkıyor. Ankara'da konutun amortisman süresi 15 yıldan az. Yapılan altyapı yatırımlarıyla değerlenen ve gayrimenkul firmalarının gözde adreslerinden biri olan İzmir’de bir konut kendini yaklaşık 218 ay yani 18 yıl 2 ayda amorti ediyor. İstanbul konut pazarında da süre 216 ay. Yine 3 büyükşehir ortalama metrekare birim fiyatı İstanbul’da 3.684 lira, İzmir 3.062 lira, Ankara ise 1.774 lira olarak sıralanıyor. Bu tabloya göre satılık konut metrekare fiyatları arttıkça kira geri dönüş süreleri de doğru orantılı olarak uzuyor.

En Çok Artış Gösteren Şehir Muğla

GABORAS Şehir Reytingleri verilerine göre; 30 büyükşehir belediyesi içerisinde son 24 aylık süreç içerisinde ortalama metrekare değeri en çok artış gösteren il Muğla oldu. Muğla, ortalama metrekare değeri olarak Türkiye’nin en yüksek metrekare birim fiyatlarından birine sahip. Muğla’da %7 oranında artış yaşandı. Muğla’yı yine %6.5’lik artış oranı ile bir diğer tatil bölgesi Antalya ve %5.6’lık artış oranı ile Aydın takip etti.

Kaynak: Hürriyet