Düşük Faiz Ortamı ile Türkiye Ekonomisinin Büyümesi Devam Edecek

06/04/2020

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Direktörü Douglas Winslow, 2020 yılında küresel resesyon beklentisine rağmen Türkiye’de yılın başında özel banka kredileri ile görülen büyüme ivmesi ve düşük faiz ortamını ile %0,8 büyüme beklediklerini aktardı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Direktörü Douglas Winslow, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Winslow, “Bu yılın ilk çeyreğinde, yani coronavirus şoku öncesinde, Türk ekonomisi %6 seviyesinin üzerine çıktı. İkinci çeyrekte sert bir daralma bekliyoruz. Evlerde kalma sürecinin sonunda ekonomik aktivitelerin normalleşmesiyle, üçüncü çeyrekte ise daha yatay bir büyümenin ardından, dördüncü çeyrekte iyileşmenin görülmesini öngörüyoruz. Türkiye’nin 2021 yılında %4,5 seviyesinde büyümesini bekliyoruz ki bu bizim değerlendirmemize göre sürdürülebilir bir büyüme oranıdır.” İfadelerini kullandı.

Fitch Ratings, geçen hafta yayımladığı “Küresel Ekonomik Görünüm” güncelleme raporunda, bu yıl küresel ekonominin %1,9 daralmasının beklendiğini belirtmişti.

Winslow, 2020 yılında küresel resesyon beklentisine rağmen Türkiye’de %0,8 büyüme tahminine gerekçe olarak yılın başında özel banka kredileri ile görülen büyüme ivmesi ve düşük faiz ortamını gösterdi.

Teşvik ve Önlemler Destek Sağlayacak

Fitch Ratings Direktörü Winslow, “Coronavirus salgınının ardından Ekonomik İstikrar Kalkanı yoluyla büyük teşvikleri, devlet bankalarının kredi desteğine yönelik yeni önlemleri görmemiz olası. Bu durum ekonomik aktivite için ek destek sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Douglas Winslow, bu yıl coronavirus salgını nedeniyle Avro Bölgesi'nin %4,2 daralmasının beklendiğini, Türkiye’nin de ihracat cephesinde Avrupa’daki resesyondan etkilenebileceğini söyledi.

Gerilen küresel piyasa koşulları nedeniyle Türkiye’nin dış finansman ihtiyacının halen temel hassasiyetler arasında yer aldığını vurgulayan Winslow, cari yıl %1 seviyesinde bir açığın verilebileceğini, yine de bunun 2018 yılındaki %2,7 seviyesine kıyasla, bir ilerleme olduğunu söyledi.

Para Politikası Faizleri Düşecek

Winslow, Türkiye’de 2020 yılında enflasyonun %8,5 seviyesinde gerçekleşmesinin öngörüldüğünü belirterek, “Merkez Bankası (TCMB) faizleri indirmeye hazır olduğu sinyalini veriyor. Bu yüzden şu anda bu yılın sonuna kadar 100 baz puan indirimine gidilerek faizin %8,75’e indirilmesini tahmin ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Winslow, Türkiye’de reel faiz oranının zaten düşük olduğunu, bunun Türk lirası üzerinde aşağı yönlü baskıları artırabileceğini ve özel sektörün dış finansman cephesinde zorlanabileceğini kaydetti.

Kaynak: AA