Döviz Kuru ve Piyasalar Yeni Haftaya Olumlu Başladı

27/04/2020

Küresel piyasaların iyimser bir başlangıç yaptığı haftanın ilk gününde dolar/TL kuru 6,95 seviyelerinden el değiştiriyor.

Coronavirus salgınına ilişkin dünyanın dört bir yanından gelen normalleşme haberleri yeni haftanın ilk gününde piyasalara moral veriyor. Haftanın açılışını yapan ABD vadelileri ve Asya borsalarının tamamında yeşil ekranlar dikkat çekiyor.

Merkez Bankası Kararları Bekleniyor

Japonya Merkez Bankası'nın varlık alımlarını artırma ve devlet tahvillerinde alım sınırını kaldırması sonrası %3'ün üzerinde değerlenen Japonya Nikkei Endeksi önderliğinde Asya borsalarının tümünde alıcılı bir seyir hakim.

Küresel piyasalarda bugün Japonya ile başlayan merkez bankası haftasında çarşamba günü Fed'in faiz kararı, perşembe günü ise Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararları açıklanacak.

Dolar ve Euro Kurunda Yatay Seyir

Dünya borsalarında gelişmelerin ve koronavirüs gündemine ilişkin haberlerin takip edileceği, açıklanacak önemli bir verinin bulunmadığı günde döviz piyasaları sakin başladı. Dolar/TL kuru, geçtiğimiz haftanın kapanış seviyeleri olan 6,95'ten; euro/TL de 7,54'ten değerleniyor.

Petrol Fiyatları Düşmeye Devam Ediyor

Geçtiğimiz hafta yükselişe başlayan petrol fiyatları haftanın ilk gününde düşüşe geçti. Geçen hafta 23 doların üzerine tırmanın brent petrolün varili 20 dolar düzeyine gerilerken ABD ham petrolünün haziran vadesinde ise fiyatlar 15 doları gösteriyor. ABD'de artan petrol üretimi ve stokların artışı fiyatların düşüşündeki en önemli etken olarak görülüyor.

BoJ Varlık Alımlarını Artırma Sözü Verdi

Japonya Merkez Bankası(BOJ), faiz oranını -%0,10 olarak korudu. Japonya Merkez Bankası (BOJ) Politika Kurulu, beklentilere paralel olarak coronavirus salgınının ekonomik etkileri ile mücadele kapsamında riskli varlık alımlarını hızlandırma ve sınırsız miktarda devlet tahvili alma sözü verdi.

Öte yandan Çin'de açıklanan veriye göre, ülkede sanayi şirketlerinin karları Mart ayında %34,9 azaldı.

Kaynak: Dünya