Dolar Son Bir Buçuk Yılın En Yüksek Seviyesinde

13/03/2020

Dolar/TL koronavirüs endişeleri kaynaklı küresel riskten kaçışla güne Ekim 2018'den beri en yüksek gün içi seviyeler olan 6.30 civarında başladı.

Yaklaşık 134,530 kişi dünya çapında koronavirüs ile enfekte olurken bu hastaların 4,970'i hayatını kaybetti.

Türk Lirası cinsi yatırım araçlarında küresel endişeler kaynaklı satış baskısı belirginleşirken, Türkiye'de de ilk vaka ardından tedbirler dün itibarıyla artırıldı.

İlk, orta ve lise eğitimi veren okullar 16 Mart'tan itibaren bir hafta tatil edildi. Tatil sonrası da uzaktan eğitime geçileceği açıklandı. Üniversiler 3 hafta tatil edilirken spor müsabakaları da Nisan sonuna kadar seyircisiz oynanacak. yurtdışı ziyaretleri iptal edildi. Kamuda yurtdışına çıkış izne bağlanırken piyasalardaki sert satış baskısı ardından Borsa İstanbul Pay Piyasası ve VİOP'ta gün içindeki hareket aralığını belirleyen fiyat marjları düşürüldü; hisse senedi fiyatlarındaki ani dalgalanmalarda çalışan devre kesici uygulamasına ilişkin de düzenlemelere gidildi. Geçtiğimiz haftayı 6.10'ın hemen altında tamamlayan dolar/TL haftaya Pazartesi günü 6.20'e sert bir yükselişle başladı. Bu yükselişte koronavirüse yönelik küresel endişeler ve petrol fiaytlarındaki düşüş belirleyici olmuştu.

Hafta içinde her iki yönlü sert dalgalanan dolar/TL'de küresel piyasalar kaynaklı satış baskısı dün de belirginleşti.

Kur dün küresel borsalarda çift haneye ulaşan kayıplarla 6.32'ye kadar yükseldikten sonra bu son saatlerde 6.30 seviyesinde işlem görüyor.

BIST-100'de dün %7.3, bankacılık endeksinde de %8 düşüş yaşandı. Öte yandan Türkiye'de de ilk vakanın açıklanmasının ardından dün gıda ve temizlik malzemesilerine yönelik talep ciddi ölçüde arttı. Sektörde bir çok hissede alımlar BIST'te %7'yi aşan kayıplara rağmen iki gündür sürüyor.

TCMB ise Murat Uysal başkanlığındaki son altı PPK toplantısında toplam 1,325 baz puanlık faiz indirimine gitti. Banka politika faizini %10.75'e çekerken son dönemde faiz indiriminin büyük bölümünü tamamladığı mesajını da veriyordu. Ancak bu mesajların ABD başta olmak üzere yeni küresel bir faiz indiriminin başlamasıyla önümüzdeki hafta PPK'da farklılaşması bekleniyor.

Reuters anketlerinde henüz bir konsensus oluşmadı ve bankacılar küresel piyasaların seyrinin de önemli olacağını da belirtiyor. Ancak TCMB'nin Şubat ayındaki son faiz indirimi ardından Mart ayı için beklentiler en fazla 25 baz puanda şekilleniyordu. Şu anda 100 baz puan indirim ekonomistlerin de tahminleri arasına girmiş durumda. küresel piyasalardaki seyir ve hükümetlerin ve merkez bankalarının olası önlemleri izlenirken iç piyasada Mart ayı beklenti anketi ve Ocak ayı sanayi üretim verileri izleniyor.

Kaynak: İnvesting