Dolar Kuru Sert Yükselişinin Ardından Düşüşte

10/03/2020

Dolar kuru kara pazartesi sonrasında kısmen dengelenen uluslararası piyasalara bağlı olarak düşüşe geçti. Kur son saatlerde lira karşısında 6.12 seviyelerinde.

S.Arabistan’ın Rusya ile arz kesintisi konusunda anlaşamaması ve ardından hem üretimi artırma hem de fiyatları düşürme kararı almasıyla petrol günlük bazda %30 düşerek son yılların en sert kaybını yaşadı. Petrol fiyatlarındaki kayıp piyasalarda dün volatiliteyi artırdı, hisselerde sert düşüş ABD, Almanya ve İngiltere tahvillerinde de rekor düşük seviyeler görülürken altın ise güvenli liman talebi ile yükseldi.

Gelişen ülke paralarında da rublenin dolar karşısında %10’a yakın kayıp yaşaması ile düşüşler oldu. Haftayı 6,09 seviyesinde kapatan USD/TRY kuru dün açılışta 6,20 seviyesine yükseldi, ardından 6,09’a geriledi, ancak günü 6,14 seviyesinde tamamladı. Kur bugün günün ilk yarısında en yüksek 6,1585’i görmesinin ardından son saatte 6,13 üzerinde işlem görüyor.

ABD Dolar Endeksi ’nin dün Eylül 2018 sonrası en düşük seviyeye gerilemesi ve kapatılan pozisyonların da euro alımlarını desteklemesi ile EUR/USD dün 1,15’e çıkarak son ayların zirvesini gördü. İlk şokun ardından bugün dolarda toparlanma var ve endeks 96,0 seviyesine doğru yükselirken EURUSD 1,1335’e geriledi. Dolar bugün majör paralardan en çok japon yeni karşısında yükseliş yaşıyor, dün 101,0 seviyesine gerileyerek 3,5 yılın en düşüğüne inen USD/JPY bugün en yüksek 105,0 seviyesini görerek günlük bazda %2,5 üzerinde primli işlem görmesinin ardından 103,70 üzerinde işlem görüyor.

Piyasalarda düşüş, küresel büyümede aşağı yönlü revizyon ve petrol üretici ülkelerin de arz kesintisine gitme kararını görüşmesinde etkili olan konu ise koronavirüs. Virüs özellikle İtalya ve İran’da can kaybını artırıyor ve karantina alanları da genişlemeye devam ediyor. ABD’de de can kaybı var ve Trump’ın bu konuda Beyaz Saray’daki toplantısı yakından takip edilecek.

Kaynak: İnvesting