Dış Ticaret Nisan Ayında Virüs Etkisiyle Sert Düştü

04/05/2020

Coronavirus etkisinin kuvvetli bir şekilde hissedildiği nisan ayında dış ticaret 13 milyar dolar oldu. Söz konusu dönemde ihracat %41, ithalat ise %28 geriledi.

Coronavirus nedeniyle tüm dünyada ekonomik aktivitenin sert bir şekilde yavaşladığı nisan ayında Türkiye'nin ihracatı geçen yılın aynı ayına göre %41,38 düşüşle 8,99 milyar dolar oldu. Nisanda ithalat ise %28,31 azalarak 12,96 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Ticaret Bakanlığı, Genel Ticaret Sistemine göre, dış ticaret açığı nisan ayında 3,97 milyar dolar oldu.

Düşüşün Nedeni Coronavirus

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada dış ticaret rakamlarında yaşanan düşüşte coronavirus etkisine vurgu yapıldı. Bakanlık açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

"Mart ayından itibaren tüm dünyayı hem sosyal hem de ekonomik anlamda çok büyük oranda olumsuz etkileyen Covid-19 salgınının ekonomik yansımalarının Nisan ayında çok daha sert ve keskin görülmeye başlanması, ihracatımızı negatif yönde etkilemeye devam etmiştir.

Nitekim salgın nedeniyle başta AB ülkeleri olmak üzere, önemli ihraç ülkelerimizde görülen eşi görülmemiş boyuttaki pazar ve talep daralmaları ve sınırlardaki karantina önlemleri Nisan ayı ihracatımızda görülen düşüşün de ana nedeni olmuştur. "

En Fazla İhracat Kazan ve Makinede

“Kazanlar ve Makineler” faslında ihracat nisan ayında %39,28 azalışla 918 milyon dolar olarak gerçekleşti. Nisanda en fazla ihracat yapılan diğer fasıllar ise sırasıyla “Demir ve Çelik” (654 milyon dolar) ve “Elektrikli makina ve cihazlar” (531 milyon dolar) oldu.

En Fazla İhracat Yine Almanya'ya

Nisan ayında en fazla ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Almanya, ABD ve Irak olurken ithalatta ise ilk üç sırada Çin, Almanya ve Rusya yer aldı. Nisan ayında ihracatçılar 205 farklı ihracat pazarına ulaşmayı başardı.

AB’ye İhraç Azaldı

Ancak salgın nedeniyle başta AB ülkeleri olmak üzere, Türkiye'nin en önemli ihraç ülkelerinde görülen pazar ve talep daralmaları ve sınırlardaki karantina önlemleri nedeniyle nisan ayında ihracatta sert kayıplar görüldü. Bir önceki yılın aynı ayına göre Fransa’ya %66 İspanya’ya %59 İngiltere’ye %57,7 İtalya’ya %51 Belçika’ya %48,8 Almanya’ya %35,9 Irak’a %34,4 ve ABD’ye %25,1 oranında azaldı.

Kaynak: Dünya