Covid-19 Mart Ayında Gayrimenkul Satışlarını Teğet Geçti

09/04/2020

Gayrimenkul satışlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Covid-19 etkisi Mart ayında gayrimenkul sektörünü teğet geçti diyebiliriz. Mart ayında tüm gayrimenkul türlerinde 182.689 satış gerçekleşti.

Yeni tip koronavirüs Covid-19 sonrasında gayrimenkul satışlarına ilişkin ilk veriler açıklandı. Buna göre Mart ayında 182.689 gayrimenkul satıldı.

Gayrimenkul satışlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Covid-19 etkisi Mart ayında gayrimenkul sektörünü teğet geçti diyebiliriz. Mart ayında tüm gayrimenkul türlerinde 182.689 satış gerçekleşti. Bu sürede web tapu üzerinden 29.748 konut satışı gerçekleşti. İlk üç ayda yapılan toplam satış sayısı ise 586.282 oldu" diye konuştu.

V Dalgası Nisan’da Ay Başlayacak

Salgının, gayrimenkul piyasalarında özellikle bu ay daha fazla etki edeceğine dikkat çeken Özelmacıklı, "Kuluçka dönemi sonra erdi. Şimdi U şeklinde olmasa da V şeklinde bir grafik bekliyoruz. Gayrimenkul satış ve kiralamalarında hızlı bir düşüş söz konusu olacak, lakin piyasaların Haziran ayı itibariyle toparlanacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Yabancılara Satış Olumsuz Etkilendi

Türkiye genelinde toplam yabancı mülkiyet sayısının 347.995’e yükseldiğini ifade eden Özelmacıklı, "Birçok Altın Emlak işletmemizde yabancılara satış süreçlerine ilişkin işlemler virüs nedeni ile yapılamadı. Gerek seyahat engelleri, gerekse sokağa çıkma yasakları gibi birçok nedenle, çok sayıda satış iptal edildi. Yabancılara satış bu süreçte çok daha fazla etkilenecek" değerlendirmelerinde bulundu.

Kaynak: Emlak Kulisi