Coronavirus Konut Fiyatlarını Nasıl Etkileyecek?

07/04/2020

EVA Gayrimenkul Değerleme Araştırma ve Raporlama Müdürü Şeyma Şehirli, coronavirus krizinin konut sektörüne olan etkisiyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak konut fiyatlarının nasıl durumdan nasıl etkileneceğini açıkladı.

Türkiye’yi ve tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirus, hemen hemen bütün sektörleri derinden etkiledi. Konut alım satımı ve ev kiralamada da bilindik yöntemler yerini uzaktan işlemlere bırakmaya başladı.

Online Satış Önem Kazanıyor

Coronavirus salgını Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde başladı ve çok kısa bir sürede küresel bir salgın haline geldi. Tüm dünyada benzer şekilde önlemler alınırken, korkulu virüsün yayılmaması için yönetimler evde kalınması gerektiğini belirtiyor. Konut alacaklar ya da kiralayacaklar ise virüs korkusuyla evi yakından görmek yerine online gezmeyi ve alım satımlarda ise uzaktan işlem yapmayı seçiyor.

Yeni Modeller Düşünülmeli

Şeyma Şehirli, coronavirus krizinin en iyimser şekilde Mayıs sonuna kadar devam edeceğini ve bu kriz döneminde alışılmış şekilde devam etme olağanının imkansız olduğuna dikkat çekerek, “Bu dönemde yeni modeller düşünülmeli, daha az temas ile alım satım işlemleri gerçekleştirilmeye çalışılmalıdır” diye konuştu.

Şehirli, sözlerine şöyle devam etti:

"Henüz kiralamada örneklerini görmesek bile alım satım işlemlerinde uzaktan işlemler başladı. İnsanlar şu an beklemede. Neyin ne olacağı belirsiz olduğu için uzun süreli tahmin yapılamıyor. O nedenle hem kiralama hem de satış işlemleri mart ortası itibariyle oldukça yavaşladı. Özellikle yabancı alıcılara uzaktan online satış ve kiralama yapan ve dijital altyapısını bu şekilde kurmuş birçok firma alım satıma düşükte olsa devam ediyor."

Fiziksel Temas Olmadan da Mümkün

Şehirli, "Bu durum yalnız yabancı alıcı için değil Türkiye’de yaşayan konut almak ya da kiralamak isteyen müşterilerin bu sürecin devam etmesi halinde bu şekilde hizmet veren firmalara yöneleceklerini gösteriyor. Konutun 3 boyutlu hareketli görselleri, çevresi, kat planları vb. dokümanları online olarak sunularak fiziksel temasta bulunmadan alıcılara tanıtmak mümkün" dedi.

Konut Fiyatları Düşebilir

Şehirli, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

"Sürecin konut fiyatlarına olan etkisini önümüzdeki dönemde net olarak göreceğiz. Alım satımın yavaşlamasının uzun sürmesi halinde konut fiyatlarını düşüreceği bir gerçek. Konutların yakında pazarlanma yöntemleri kadar kullanılan inşaat malzemelerinin de değişeceğini düşünüyoruz. Bu aşamada virüs ve bakteri tutulumunu engelleyen malzemelerin kullanıldığı konutlara ihtiyaç duyulabilir. İhtiyaçların evrildiği bir döneme giriyoruz."

Kaynak: Emlak Kulisi