BDDK Kredi Kartı Taksitlerini Düşürdü

14/01/2020

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) dün ve bugün kredi kartı taksitlerinde sınırlamalarını duyurdu. Birçok kalemde taksit sayısı düşerken ihtiyaç, taşıt ve konut kredileri için azami süreleri değiştirilmedi.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan BDDK yönetmeliğine göre, fiyatı 3,500 TL'nin üzerinde olan cep telefonu satışlarında kredi taksit sayısını altıdan üçe düşürdü.Tüketici kredileri ile taşıt, bilgisayar ve tablet alımı amaçlı tüketici kredilerinin taksit sürelerinde herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Kurul, fiyatı 3,500 TL'nin altında cep telefonlarının satışında uygulanan 12 aylık kredi taksit süresinde de bir değişiklik yapmadı. Bu kredilerin yeniden yapılandırılmasında aynı vadeler uygulanacak.

Halen; tüketici kredilerinin vadesi 60 ay, nihai fatura değeri 120,000 TL ve altında olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 60 ay, nihai fatura değeri 120,000 TL'nin üzerinde olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan krediler ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi 48 ay, bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 12 ay, tablet alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altı ay, fiyatı 3,500 TL'ye kadar olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 12 ayla sınırlandırılıyor.

Kurul dün yaptığı açıklamada ise kredi kartlarında taksitlendirme sürelerinin; havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda altı aydan üç aya düşürülmesine karar verilmişti.

Kaynak: KrediPazari