Altın Fiyatları Son 7 Yılın Zirvesinde

20/02/2020

Koronavirüs tehdidi ile güvenli liman alımları yükseldi. Altına yönelen talep sonrasında ons fiyatı 1600 doları aştı. Son 7 yılın zirvesindeki altında fiyat artışının sürmesi bekleniyor.

Piyasalarda koronavirüse dair endişelerde sürüyor. Çin dışında, İran ve Japonya'da virüse bağlı ölümlerin gelmesi virüsün dünya geneli yayılabilme ihtimaline karşın piyasalarda fiyatları baskılayan en önemli unsur olarak ön plana çıkıyor. Bu baskının bir neticesi olarak altın ve diğer emtiaların fiyatları da yükseliyor.

Spot altının ons fiyatı bir hafta içerisinde 1550 dolardan 1612 seviyelerine kadar ulaştı ve yaklaşık 7 yılın zirvesini gördü. Spot altının ons fiyatları dün akşam itibariyle 1612.9 seviyesine kadar ulaştı. Bu seviyeler altın fiyatları için 2013 Mayıs ayından bu yana en yüksek seviye anlamına geliyor. Son 7 yılın zirvesine ulaşan altın fiyatlarına bu seviyeden bir miktar kar satışları geldi. Bu satışların etkisiyle altının onsu bu sabah saatlerinde 1610 doların altına indi. Bugün piyasa açılışında altının onsu 1609 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Kapalıçarşı’da Fiyatlar Yükseldi

Küresel piyasalarda altın fiyatlarındaki artışa dolar/TL kurundaki yukarı yönlü hareket de eklenince Kapalıçarşı'da altın fiyatları da yükseliyor. Altının gram fiyatı 313-314 lira bandına yükselirken çeyrek altın 515 liraya dayandı.

Altın Fiyatları 2 Bin Doları Görecek

Amerikan finans kuruluşu Citigroup, Çin'de ortaya çıkan koronavirüs salgınının global büyümede potanbsiyel bir yavaşlamaya yönelik endişeleri ön plana çıkardığı ortamda yatırımcıların aşağı yönlü risklerini hedge etmek için bir yol olarak altına yönelebileceklerini bildirdi.

Piyasalardaki endişe, tedirginlikleri yatırımcıları güvenli liman olarak görülen altına yönlendirebileceğini ifade eden Citi, altın fiyatının gelecek 12-24 ayda 2 bin dolar/ons seviyesini görebileceğini vurguladı. Citi gelecek 6-12 ay için altın fiyatı hedefini ise 1.700 dolar/ons olarak belirledi.

Kaynak: Dünya