2020 Ocak’ta İnşaat Maliyetleri Bir önceki Aya Göre %5 Arttı

13/03/2020

Konut maliyetleri bir ay içinde %5 artış gösterdi. Düşen konut kredisi faizlerinin etkisi sonucu talepteki yükseliş ve konut maliyetlerindeki artış mevsimsel etkilerle birleşince konut fiyatlarının bahar aylarında sert yükselişler göstermesi bekleniyor.

2018 yılında yaşanan kur krizi sonrasında girdi maliyetlerinin artması ile hızla yükselişe geçen konut maliyetleri yaklaşık iki senedir yükseliş yönünde hareket ediyor. Son açıklanan verilere göre 2020 Ocak ayında İnşaat maliyet endeksi bir önceki aya göre %5,09, bir önceki yılın aynı ayına göre %9,31 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %1,79, işçilik endeksi %12,07 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %5,85, işçilik endeksi %16,63 arttı.

Konut maliyetlerinde uzun süredir devam eden artış sonrasında yeni konut fiyatları yükselerek piyasaya çıkıyor. İkinci el konuta yönelim ve konut stokunun etkisi ile piyasaya tam olarak yansımayan fiyat artışının hızla tükenmekte olan konut stoku ile piyasayı sert yükseltmesi bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Konut Fiyat Endeksi verilerine göre konut fiyatları 2019 yılı Eylül ayında bir önceki yıla göre %6,32, Ekim ayında %6,74, Kasım ayında %7,19 ve Aralık ayında %9,92 arttı.

Konut fiyatlarındaki artışın hızla devam etmesi beklenirken önümüzde bir de mevsimsel etki bulunuyor. Kış aylarında azalan talebin bahar ayları itibariyle yeniden hızlanması ile fiyat artışının önümüzdeki aylarda daha net arması öngörülüyor.

Konut kredisi faiz oranları da konuta yönelimi destekler şekilde son yılların en düşük seviyesinde bulunuyor. 2018’in ikinci yarısından sonra tarihi en yüksek seviyesini yaşayan konut kredisi faizleri 2019’un ikinci yarısından sonra düşüşe geçerek pek çok bankada %1’in altına geriledi.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre konut için en düşük faiz oranı %0.79 seviyesinde. Söz konusu oran kamu bankaları tarafından sadece sıfır konut alımlarında kullandırılıyor. Tüm konut tercihleri için ise sunulan en uygun faiz oranı %0.87 olarak uygulanıyor.

Mart ortasında bankalardan 200.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında 10 yıl vade için kredinin aylık taksitleri 2.600 TL oluyor. Masraflar hariç toplam geri ödeme tutarı ise 330.200 TL’ ye denk geliyor.

Kaynak: KrediPazari