2020 Nisan Ayı Kira Artışı Hesaplama

03/04/2020

Mart ayı enflasyon oranının belli olması ile Nisan 2020’de yapılabilecek en yüksek kira artış oranı da belirlendi. Nisan ayı kira artışı nasıl hesaplanır?

Konut sahibi ile kiracı arasındaki zam oranı karşılıklı anlaşma ile belirlenmekle beraber yasa ile üst sınır zorunluluğu bulunuyor. Borçlar Kanunu kapsamında kira zam oranı üst sınırı olarak 12 aylık TÜFE ortalaması uygulanıyor.

Yeni Ekonomik Program (YEP) kapsamında alınan karar sonrası kira hesaplama işlemi için ÜFE yerine TÜFE oranları baz alınmaya başladı. 2020 Nisan ayında kira hesaplama 12 aylık TÜFE ortalaması temel alınarak hesaplanıyor. İlgili değişiklik yaşanmasaydı kira fiyatları ÜFE’ye bağlı olarak %12,61 artabilecekti.

Söz konusu sınır en üst sınır olarak uygulanmakta olup bu sınırı aşmamak kaydı ile ev sahibi ile kiracı daha alt bir rakamda uzlaşarak da kira zammı uygulama hakkına sahip. 2020 Nisan ayında TÜFE rakamlarına bağlı olarak yapılabilecek en yüksek zam oranı %13,33 olabiliyor.

Nisan Ayı Kira Zammı Hesaplama

Şubat ayında kira artışı hesaplama borçlar kanunu kapsamında kira zam oranı üst sınırı güncel TÜFE rakamlarına bağlı olarak 2019 Nisan ayında 1000 TL kira öderken sözleşme yenileyen vatandaşın kira zammı en fazla 133 TL olabiliyor.

Kaynak: KrediPazari